اخبار العالم

ايران | کمالوند : گام سوم کاهش تعهدات برجامی را آغاز کردیم


به گزارش "یونیوز"، بهروز کمالوند "سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت :" ایران از روز جمعه گام سوم کاهش تعهدات برجامی را آغاز کرده است

وی افزود : ما این گام را در پاسخ به لغو توافقنامه اتمی توسط آمریکا ، انجام می دهیم و از این طریق"بین دستیابی به حقوق مان و پایبندی طرف مقابل به توافق نامه اتمی توازن برقرار می کنیم"
وی درباره کاهش تعهدات برجامی براساس متن برجام عنوان کرد: متن برجام شامل 82 بند است و می‌توان آن را در هشت موضوع اصلی خلاصه کرد. این هشت موضوع اصلی شامل راکتور اراک، تولیدات آب سنگین اراک، موضوع سوم بازفرآوری سوخت مصرف شده است که در اینجا هنوز سوخت مصرف شده برای اینکه برنامه‌های بازفرآوری داشته باشیم، مطرح نیست. موضوع چهارم موضوع غنی‌سازی در ظرفیت و سطح غنی سازی است که در گام اول از ۳۰۰ کیلوگرم و در گام دوم از خلوص ۳.۶۷ درصد عبور کردیم و درباره 130 تن آب سنگین که دیگر تعهدی را برای خودمان قائل نخواهیم بود که مازاد بر آن را به بازارهای بین‌المللی عرضه کنیم.

کمالوندی تصریح کرد: موضوع تاسیسات فردو، میزان ذخایر (که ما میزان ذخایر را کنار گذاشتیم) و نظارت‌ها و دسترسی‌های آژانس و شفاف سازی است که فعلا بنا نداریم به این حوزه دست بزنیم و تعهدات شفاف‌سازی مانند گذشته انجام می‌شود. ما چهار و نیم موضوع را انجام دادیم و نیم دیگر که ما عملا سطح غنی سازی را کنار گذاشتیم و ظرفیت آن به تعداد سانتریفیوژها مربوط می‌شود.

وی ادامه داد:"در خصوص گازدهی سانتریفیوژ IR6s نیز افزود: IR6s در بند 32 ضمیمه یک قرار بوده در ابتدای سال ۱۱ برجام گازدهی شود که گازدهی آن را شروع کردیم."
ایشان در پایان گفت :آرژانس انرژی اتمی و تمام جهانیان میدانند که ایران به خاطر چه موضوعی این عمل را انجام میدهد و ما مخالف قوانین اقدامی را انجام نداده و بهانه دست دشمن نمی دهیم

-سخنان كمالوندي

- سخنگوی سازمان انرژی اتمی/ بهروز كمالوندی